Internet of Things
Řešení Enectiva spadá do kategorie IoT platforem. Od roku 2011 provozujeme řešení, které z různého typu hardwaru sbírá a následně zpracovává data z měřidel vody, plynu, elektřiny, tepla, chladu. Postupně jsme přidali možnost připojit i různé sensory jakými jsou teplota, vlhkost, CO2 nebo počet osob. V poslední době je téma internetu věcí čím dál aktuálnější a to převážně díky využití v Smart City, přechodu na Industry 4.0., ale taktéž díky problematice bezpečnosti, která je v souvislosti s IoT velmi časno zmiňována. U nás spoléháme na vlastní vyvíjenou platformu, která pokrývá všechny vrstvy IoT světa. Sběr dat se senzorů, jejich zpracování, agregace i následné zobrazení v aplikační vrstvě.
Enectiva je na hardwaru nezávislá platforma, což je její velkou výhodou. V sítích IoT spoléháme na technologie Sigfox a LoRa. Hardwarová nezávislost je klíčem k vysoke flexibilitě našeho řešení, jelikož nejsme svázáni možnostmi jedné technologie. Naproti tomu můžeme využívat to nejlepší z každé z nich a tím nabízet zákazníkům řešení s vyšší přidanou hodnotou a velmi často s nižšími investičními náklady.
Enectiva podporuje tyto IoT technologie:


Sigfox
Technologie Sigfox na které provozuje síť v ČR společnost SimpleCell je od počátku vyvíjena jako platforma internetu věcí (IoT). Důraz je kladen na nízkou energetickou náročnosti jednotlivých modemů (při vysílání 5-45mA), jednoduchost nasazení a celkově nízkou cenu.Typickými oblastmi pro nasazení jsou odečty vody, elektřiny, plynu, tepla, parkovací senzory v rámci Smart City projektů.
Výhody technologie Sigfox
- nízká cena prvků i provozu
- dlouhý dosah v řádu kilometrů a výborné pokrytí
Nevýhody technologie Sigfox
- nízká přenosová rychlost cca 100 bits/s
- pouze jednosměrná (uplink) komunikace (downlink je velmi omezen)
- nižší odolnost vůči rušení
SIGFOX limity:
- maximální délka zprávy 12 oktetů
- maxímální počet zpráv za den 140
- datová rychlost 100 bitů/s
Aktuální pokrytí SIGFOX v ČR
LoRa
Od 1.4.2016 je síť LoRa, kterou provozují v ČR České Radiokomunikace, k dispozici ve všech krajských městech.
Výhody technologie LoRa
- obousměrná komunikace, vyšší datová rychlost
- komunikace je šifrována
- vyšší odolnost proti rušení
Nevýhody technologie LoRa
- v porovnání se SIGFOX vyšší cena
- kratší dosah v řádu stovek metrů
LoRa limity:
- datová rychlost 0,3-50 Kb/s
- maximální délka zprávy 242 oktetů
- maximální počet zpráv za den není omezen
Aktuální pokrytí LoRa v ČR:
Obě dvě podporované technologie patří mezi sítě LPWAN (Low Power Wide Area Network). Baterie jednotlivých modemů umožnují provoz v řádu 7-12let při kapacitě baterie 2000 mAh. Nachází uplatnění v mnoha oblastech, kde je potřeba přenášet data z různých typů sensorů. Ve spojení s platformou Enectiva nachází využití převážně v projektech Smart City a inteligentních budov.