Retrofit: vyměňte pouze ventilátor ze vzduchotechnické jednotky a ušetřete

3 minuty čtení
Eva Svobodová

V tomto článku se dozvíte:

 • jak zefektivnit ventilaci pomocí vylepšení vzduchotechnické jednotky
 • proč retrofit
 • kdo je náš partner Ziehl-Abegg

Budoucnost vzduchotechniky v České republice

Ač jsou retrofity v západní Evropě již hojně diskutované, v Česku si pomalu začínáme na toto téma zvykat. Retrofit je obecně rychlá náhrada starého přístroje za nový, pracující efektivněji. V našem případě se jedná o retrofit jednotky ventilátoru nebo části vzduchotechnické jednotky, kdy odpadá nutnost měnit celou VZT jednotku (mění se pouze její části). Mezi nejvýznamnější důvody pro uskutečnění retrofitu se řadí hlavně vyšší energetická účinnost nového zařízení a úspory na nákladech.

Pokud je retrofit vhodný, přináší úspory nejen energií ale i snížení nákladů na servis, který se stává efektivnější, smysluplný a méně náročný na provedení (diagnostika je rychlejší, filtry není nutné měnit tak často). O tom, jakým způsobem vdechnout nový život vzduchotechnice a zda volit retrofit, rozhodují technici individuálně, záleží na faktorech jako umístění nebo počet ventilátorů.

Proč RETROFIT?

 • Snížení nákladů za instalaci a údržbu
 • Zvýšení provozní spolehlivosti
 • Získání výkonové rezervy pro případ zvýšené potřeby ventilace
 • Snížení hlučnosti, vibrací
 • Jednodušší kontrola a ovládání, možnost monitoringu zařízení
 • Dodržení provozních podmínek, a hlavně splnění zákonných požadavků
 • Nižší emise CO₂
 • Splnění norem EU
 • Amortizace průměrně: 2,5 roku. Záleží především na cenách energie, rekuperaci a dalších individuálních proměnných faktorech. V některých případech je třeba vést diskusi, zda zvolit retrofit.

V mnoha budovách jsou stále ještě umístěny ventilátory s řemenovým pohonem nebo jiné zastaralé systémy vzduchotechniky. Tyto vzduchotechnické jednotky využívají energii neefektivně a jejich provoz lze považovat za neefektivní.

Výměna celé vzduchotechnické jednotky je však časově, ale hlavně peněžně a někdy taktéž logisticky velmi náročná. Navíc je při její výměně třeba vyhovět přísným legislativním požadavkům na ekodesign. Jak tedy zefektivnit provoz, snížit energetickou náročnost bez většího zásahu do budovy a s co nejmenšími náklady?

Vždy není nutné měnit celou vzduchotechnickou jednotku, jen její nejdůležitější část
Protože vzduchotechnické jednotky běží podstatnou část dne (obvykle kolem 18 hodin), naskýtá se zde významná příležitost pro snížení investičních a provozních nákladů. Po retrofitu navíc obvykle okamžitě dochází ke snížení spotřeby elektrické energie až o 40 až 70%. Kvalitní retrofit (pokud je možný) s využitím nejmodernějších technologií je řádově levnější a kvalitnější než “levná” výměna celé vzduchotechniky. Retrofit je méně nákladné a technicky zajímavé smart řešení, jak zefektivnit vzduchotechniku v budovách pro 21. století.

Jak retrofit probíhá?

Pokud je konkrétní jednotka vybraná jako vhodná pro provedení retrofitu, je po technickém vyhodnocení provedena obhlídka následována případnou studií, eventuálně jsou prozkoumány možnosti dotace. Následuje posouzení, zpracování dokumentace a samozřejmě realizace samotného retrofitu, zakončená ověřením výsledků.

Benefitem retrofitu je menší zásah do systému oproti výměně celé VZT a s tím související snazší a rychlejší instalace. Moderní řídící elektronika umožňuje taktéž připojení k aplikaci pro monitoring energií jako je např. Enectiva. Neváhejte se obrátit na tým Enectivy, který vám ochotně zodpoví otázky ohledně retrofitu ve vaší budově.

Retrofity v pojetí Ziehl-Abegg

Navázali jsme spolupráci v oblasti zefektivnění provozu vzduchotechnických jednotek se společností Ziehl-Abegg, která je největším světovým výrobcem ventilátorů. Většina českých výrobců používá ventilátory právě od společnosti Ziehl-Abegg a je nám ctí, že jsme se spojili a snažíme se společně nabídnout zajímavé řešení pro snížení nákladů, kterým je právě RETROFITblue.

Jsme přesvědčeni, že v následujících několika měsících, letech se retrofit stane zavedeným pojmem. Sníží se životní cykly vzduchotechnických jednotek a záměny ventilátorů za nové, technicky lepší se stane běžnou praxí s efektem pro uživatele.

Na retrofitech pracuje tým Enectiva společně se Ziehl-Abegg, každé zakázce ušijeme řešení na míru, abychom dosáhli významných úspor v co nejkratším čase.

**Jaké jsou možnosti retrofitu ve vaší budově? Napište nám na obchod@enerfis.cz **

V případě jakéhokoliv dotazu nebo připomínky se na nás neváhejte obrátit na eva.svobodova@enerfis.cz.