ISO 50001 – proces implementace

4 minuty čtení
Tým Enectiva

Energetický management a snahy o zamezení plýtvání s energiemi se stalo pro mnohé společnosti velkým tématem. Je vaší motivací závazek společnosti k ochraně zdrojů? Chcete zjistit, kde může vaše společnost uspořit energie? Chcete ušetřit? Tlačí vás trh? Ať už jsou vaše důvody jakékoliv, systém energetický management podle ISO 50001 pro vás může být řešení.

Jak zavést ISO 50001 do stávajícího integrovaného systému řízení?

Pokud má vaše společnost již zavedený některý ze systémů řízení (ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001, apod.), máte při aplikaci požadavků ISO 50001 určitou výhodu. Znáte jazyk ISO a máte řízené povinné prvky, které vám norma ukládá. Umíte sestavit politiku, máte zhotovené přezkoumání, řídíte dokumentaci a záznamy, dodržujete plán interních auditů, máte proces pro řízení neshod a děláte pokroky díky systému neustálého zlepšování.

“Věděli jste, že díky aplikaci Enectiva pokryjete až 90% všech procesů týkající se ISO 50001? Pro vyzkoušení dema kontaktujte obchod@enectiva.cz nebo tel: +420 222 766 950."

Větší změnou pro vás bude způsob řízení indikátorů výkonu. Indikátory, které sledujete v rámci ostatních systémů řízení jsou sice měřitelné, nicméně jsou obvykle vyhodnocovány v delším časovém horizontu a mají vztah ke střednědobým až dlouhodobým cílům společnosti. Ukazatele energetické náročnosti (EnPI) jsou oproti tomu vyhodnocovány na pravidelné bázi, obvykle měsíční. Sběr dat pro EnPI je tudíž potřeba nastavit tak, aby byl pružnější a umožňoval vám vyhodnocování dat v reálném čase. Zároveň se tím zrychluje i proces stanovování a zavádění nápravných a preventivních opatření, který tak vyžaduje aktivní zapojení zodpovědných členů týmu.

Novým pojmem v rámci systému ISO 50001 se tak pro vás stane tzv. výchozí stav spotřeby energie (energy baseline), vůči které budete své ukazatele vyhodnocovat. Jedná se zjednodušeně o stanovení základní úrovně energetické náročnosti sledovaného procesu, provozu nebo technologie. Může vycházet z historických dat, z aktuálně vedeného sběru spotřeb nebo např. z technických listů zařízení. Správně nastaveným a udržovaným systémem energetický management byste se pak ke svému výchozímu stavu spotřeb energií měli v průběhu času maximálně přiblížit.

Věděli jste?

Systém řízení hospodaření s energií ISO 50001 můžete ve své společnosti implementovat na libovolně velký (nebo malý) úsek společnosti. Nemáte-li historická data, spolehlivý sběr dat nebo dostupné potřebné informace od výrobců zařízení, můžete systém zavést u menších celků, jako např. výroba bez logistiky, jeden typ energie nebo zařízení konkrétní technologie. Získáte tak náhled nad způsoby práce s ukazateli energetické náročnosti, které pak můžete jednodušeji přenést na další celky v rámci společnosti.

Jak zavést ISO 50001, pokud nemám certifikovaný jiný systém řízení?

Pokud ve vaší společnosti nemáte dosud zavedený jiný systém řízení (ISO 9001, ISO 14001, ISO 18001, apod.), čeká vás ze začátku implementace větší objem práce, převážně na tvorbě postupů a dokumentace. Normy ISO obecně specifikují ve svém textu požadavky na dokumentaci systému. Mezi takovou dokumentaci patří směrnice, pracovní postupy, vyhodnocení, záznamy o přezkoumání a v neposlední řadě dokumentace týkající se sběru a vyhodnocení energetických dat.

Kromě tvorby dokumentace vás čeká rovněž popsání a zavedení procesů, které jsou z pohledu normy povinné, ale vaše společnost je v současné době zavedené nemá. Mezi takové procesy obvykle patří systém interních auditů, systém pro řízení neshod a stanovování opatření nebo systém neustálého zlepšování. Sběr a vyhodnocení ukazatelů energetické náročnosti (EnPI) pak musí být do té míry operativní, abyste mohli prokázat, že na možná překročení nebo výkyvy reagujete v reálném čase.

Po dokončení nastavení všech procesů, dokumentů, záznamů a řízení energetických dat vás čeká samotná certifikace. Certifikace se uděluje na období 3 let. V prvním roce vás čeká certifikační audit. Audit u systému řízení dle ISO 50001 má dvě části. První část auditu se zaměřuje na kontrolu právě zmíněných procesů, dokumentů a záznamů a obvykle trvá dva dny (v závislosti na zvyklostech certifikačního orgánu). Druhá část auditu se pak odehrává přímo v prostorech, které společnost certifikuje (výrobní hala, budova, provozovna). Po úspěšném absolvování certifikačního auditu vás čekají po dva roky dozorové audity, které jsou obvykle menšího rozsahu (kontrola bývá více vzorková). Před uplynutím 3letého cyklu pak absolvujete recertifikační audit, který má opět povahu detailní kontroly, jak je systém řízení využíván a udržován. V případě certifikace dle ISO 50001 je potřeba mít na paměti, že norma klade velký důraz na kontinuální zlepšování, které musíte jako společnost prokázat. Tato norma totiž, oproti jiným systémům řízení, specificky vyžaduje průběžnou aktivní práci s ukazateli. Musíte nastavením a udržováním systému prokázat svůj závazek, že jste schopní a ochotní se v rámci energetického managementu neustále posouvat.

Nebojte se!

Certifikace podle norem ISO se může jevit složitě a náročně. Tým Enerfis je však připraven vás provést zavedením systému řízení hospodaření s energií tak, abyste mohli systém aktivně využívat a dlouhodobě dosahovat stanovených cílů a snížení spotřeby a nákladů na energie ve vaší společnosti.

Přejete si zjistit, jak můžeme s certifikací pomoci konkrétně vám?

Tým Enerfis vám nabízí poradenství v oblasti nastavení procesů dle ISO 50001, ať už do stávajících systémů řízení nebo pro novou certifikaci. Rovněž vám můžeme nabídnout zhotovení interního auditu v souladu s ISO 50001 vlastním firemním auditorem.

Kontaktujte nás!

info@enerfis.cz obchod@enerfis.cz